Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování, byť je země od země nerovnoměrné, a také vládní stimul, zejména ve Spojených státech, nejspíš ekonomickou aktivitu významně podpoří. OECD ovšem upozorňuje, že vyhlídky na udržitelný růst se mezi zeměmi a odvětvími značně liší. Rychlejší a účinnější zavedení očkování a lepší spolupráce při distribuci vakcín po celém světě bude zásadní, protože to by posílilo důvěru a podpořilo ekonomický vývoj. Pokračující nejistota však zatím stále hrozí rizikem dalšího oslabování.
Vyhlídky se každopádně zlepšily a ještě před koncem roku 2020 se začaly objevovat známky oživení obchodu se zbožím a průmyslové výroby. Pro letošní rok OECD předpovídá růst globálního HDP, a to tempem 5,6 procenta, což je oproti původním předpokladům revize o více než 1 procento směrem nahoru. Světová produkce by pak měla dosáhnout předpandemické úrovně do poloviny letošního roku. Ovšem s tím, že bude hodně záležet na výsledku „zápasu“ mezi vakcínami a novými variantami viru.
Naděje na rychlejší růst tedy podle OECD přibudou, pokud dojde k akceleraci výroby a distribuce vakcín, aby očkování bylo celosvětově lépe koordinované a předstihlo virové mutace. „More jabs, more jobs,“ píšou s nadsázkou analytici. V opačném případě však spotřebitelské výdaje a důvěra v podnikání nevyhnutelně klesnou. Vlády by proto měly využít všechny nezbytné zdroje a kromě urychlení očkování na celém světě investovat do digitální a zelené transformace. A zároveň udržovat podporu příjmů pro lidi a firmy, dokud nebude možné znovu otevřít ekonomiky, píše OECD.
0 komentářů